PHP Nedir ? » Vaveyla.Net | Kimi zaman bir çığlık..PHP Nedir ?

PHP Nedir?
 
PHP'nin açılımı Hypertext Preprocessor'dır. Sunucu taraflıdır ve HTML ile birlikte kullanılır. PHP Linux, Windows, MacOS sunucular üzerinde çalışabilir. Kolay olmasına karşın çok gelişmiştir. 244 milyondan fazla web sitesi PHP ile çalışmaktadır.
PHP MySQL, MS-SQL gibi veritabanlarıyla, e-posta sunucularıyla birlikte çalışabilir.
Sunucu Taraflı Ne Anlama Gelir?
 
PHP betikleri PHP programıyla çalıştırılır ve ziyaretçiye HTML olarak geri dönüş yapılır. PHP kodlarını ziyaretçiler göremez. PHP kodlarını sitede kontrole sahip kişiler görebilir.
 
 
Örneğin:
<?php echo "Merhaba Dünya"; ?>
yukarıdaki kodlara sahip PHP sayfasını ziyaretçe açıp kaynak kodlarına baktığında sadece aşağıdakini görür:
Merhaba Dünya
 
Yani PHP dosyalarını direk web tarayıcısında çalıştıramazsınız.
 
PHP Dosyaları Nasıl Çalıştırılır?
 
PHP dosyalarının çalışması için sistemde Apache, LiteSpeed gibi web sunucu yazılımlarının kurulması gereklidir. PHP için en çok kullanılan web sunucusu yazılımı Apache'dir. Apache buradan indirilebilir.
 
Apache, PHP, veritabanı yazılımının birlikte çalışabilmesi için Apache'nin ayarlarının yapılması gereklidir. Bu ayarlar yeni başlayanlar için kafa karıştırıcı olabilir. Bu yüzden WampServerXAMPP gibi ayarları ve kurulumları yapan paketleri kullanmanızı tavsiye ederim.
 
Not: PHP programlama dili değildir. PHP kodları PHP programı tarafından çalıştırılır. PHP kodları tek başına bir işe yaramaz. Bu yüzden PHP bir betik dilidir.
Sayın ziyaretçi, siteyi kayıtsız bir kullanıcı olarak görüntülüyorsunuz. Siteye kayıt olarak gezinti deneyiminizi olumlu yönde arttırabilirsiniz.
Adınız: *
E-Posta adresiniz: *
Kod: Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız
Kodu girin: